Choď na obsah Choď na menu
 


Barbara von Heidenberg

Nicola Tiggeler (v slovenskom znení Lucia Vráblicová)

Obrázok

 Približný vek
 cca. 45
 Bydlisko  Hotel Fürstenhof
 Zamestnanie  obchodná riaditeľka
 Príbuzní

 Ben Sponheim (syn)

 Miriam Saalfeld  (nevlastná dcéra)

 Vzťahy

 Wolfgang von Heidenberg (manželstvo)

 Herbert Sponheim (vzťah)

 Paul Wielander (manželstvo)

 Werner Saalfeld (manželstvo)

 Robert Saalfeld (one night stand)

 Lars Hoffmann (aféra)

 Götz Zastrow (manželstvo)

 Markus Zastrow (one night stand)

 Bedchart  1.miesto (56 bodov)

 

Minulosť

Ešte pred začiatkom seriálu mala Barbara manželstvo s bohatým podnikateľom Wolfgangom von Heidenbergom. Vydala sa za neho však iba kvôli peniazom. Po celé roky bažila len po dedičstve, ktoré po smrti Wolfganga zdedila jeho dcéra Miriam. Tá však vôbec netušila, že práve Barbara má prsty v smrti jej otca.

 

Príchod vo veľkom štýle

Barbara prišla do Furstenhofu za účelom firemnej oslavy, no hotel sa jej tak zapáčil, že sa rozhodla zostať. A padol jej do oka šéfkuchár Robert Saalfeld, s ktorým prežila krátky románik. Čoskoro sa však dozvedela, že jeho vplyvný a hlavne solventný otec Werner je riaditeľom hotela, a tak už vedela, čo bude jej ďalším cieľom. Netrvalo dlho a Werner podľahol jej šarmu. V tom čase bol krátko po rozvode so Charlottou Saalfeldovou, ktorá mala údajne zomrieť pri páde lietadla smerujúceho do Afriky.

Práve vo Wernerovi videla Barbara prostriedok, ako sa dostať k veľkým peniazom Fürstenhofu. V tom čase sa hotel potácal vo finančných problémoch kvôli pripravovanej fúzií s hotelovým reťazcom Klinker-Emden. Barbare preto požadovala, aby Werner získal späť 50% podielov, ktoré vlastnili jeho syn Robert a švagriná Elisabeth.

O čosi neskôr Barbara prichádza do hotela aj so svojou nevlastnou dcérou Miriam, ktorá je na invalidnom vozíku. Na prvý pohľad sa do nej zaľúbi Wernerov syn Robert, ktorý však až neskôr zistí, že nemôže chodiť a - čo je horšie - že je dcérou Barbary von Heidenbergovej.


Vzťah s Wernerom

Po čase, keď sa Barbarin vzťah s Wernerom stabilizoval sa Barbara rozhodla, že nemôže dopustiť, aby sa jej dcéra Miriam vydala pred dovŕšením 25-tych narodenín. V tom čase totiž Miriam mala sľubne sa rozvíjajúci vzťah s Maximom Klinker - Emdenom. Barbara sa ich snažila rozdeliť a to rôznymi rafinovanými spôsobmi. Maxim sa do Miriam však skutočne zaľúbil a na romantickej plavbe člnom po jazere ju požiadal o ruku. To už bola pre Barbaru prisilná káva, a tak sa rozhodla angažovať Maximovu bývalú priateľku Vanessu, ktorá sa stala "Miss Westerland". Maxima preto omráčila a nafotila kompromitujúce fotky, ktoré šikovne podsunula Miriam.

Miriam však, v rámci svojej naivnosti, Maximovi uverila aj to, že sa stal obeťou nechutnej intrigy, a tak Barbara po čase musela skonštatovať, že jej snahy boli neúspešné. Našťastie však mala iné problémy - jej sen sa konečne splnil: Werner Saalfeld ju požiadal o ruku.

Šťastná, že je konečne pri svojom cieli, začala plánovať svadbu, no narazila na prvého neprajníka - Roberta. Tomu sa vôbec nepáčilo, že si jeho otec má vziať intrigánku a bol stále presvedčený, že jeho matka Charlotta je stále nažive. V tejto domnienke aj sám odišiel do Afriky, no keďže sa odtiaľ už dlho nevracal, Miriam začala mať obavy a takmer sa rozhodla, že za Robertom pôjde aj ona. Barbara sa takmer zrútila pri predstave, že by jej dcéra nebola na jej svadbe, a tak Miriam týmto "presvedčivým výstupom" napokon odhovorila.

 

Werner ako uzavretá kapitola

Veci však nabrali rýchly spád a na svadbe Wernera a Barbary sa objavila Charlotta. Všetci zúčastnení boli viac ako šokovaní z prítomnosti Wernerovej bývalej ženy. Pre Barbaru to znamenalo jediné - koniec u Wernera. Začala si baliť svoje veci, no Werner ju napokon presvedčil, aby ostala.

Barbarina dcéra Miriam si medzičasom začala vzťah s Felixom Tarraschom, ktorého poznala už od detstva a bol jej tajnou láskou. Práve Felix sa pričinil o to, aby sa Miriam po rokoch postavila z vozíčka, i keď prvé pokusy neboli úspešné.

Barbara nechcela, aby Miriam vedela opäť chodiť a použila k tomu aj všetky dostupné prostriedky - najskôr ju začala prehovárať na pochybnú hypnózu a potom ju dokonca zhodila zo schodov. Všetky jej snahy však vyšli nazmar a Miriam sa napokon opäť naučila chodiť.

Medzi Wernerom, Charlottou a Barbarou sa vytvoril manželský trojuholník. Barbara Charlottu nevedela zniesť, a tak sa ju napokon pokúsila otráviť jedom v čokoládovej pralinke. Tú však omylom zjedol Lars Hoffmann, ktorý bol Barbarinou ďalšou obeťou - aj on s ňou mal krátky románik. Barbare sa však nepodarilo včas získať protijed, a tak Lars zomrel na zástavu srdca.

Robert pochopil, že za Larsovou smrťou niečo je a začal podozrievať Barbaru. Tá však všetky Robertove obvinenia kategoricky odmietala a napokon sa jej podarilo sokyňu Charlottu opäť vyštvať do Afriky. Tá sa tam však rozhodla vrátiť viac-menej sama, pretože už nezniesla pohľad na Wernera, ktorý bol stále zaľúbený do Barbary. 

 

Finále

To znamenalo pre Barbaru opätovné miesto na výslní po boku riaditeľa hotela, ktorý ju opäť požiadal o ruku. Tentokrát sa konala skromnejšia svadba, a to v parku pred hotelom, kde "šťastný párik" zosobášil Pachmeyer.

Ďalšia svadba sa však konala krátko predtým: Miriam svojej macoche odporovala a rozhodla sa za Felixa vydať v dánskej Kodani, a to deň pred jej 25-tymi narodeninami. Pre Barbaru to znamenalo koniec - o peniazoch v dedičstve mohla už len snívať.

No napokon sa ešte o niečo pokúsila - dala pokyn na únos Felixa, ktorý bol niekoľko dní väznený únoscom Zacherom. S ním si Barbara dohodla plán a požadovala mastné výkupné.

Miriam do celej veci povolala políciu, od čoho ju Barbara celý čas odhovárala. Pri dramatickej odovzdávke peňazí Zacher Miriam nešťastne odhalil, no Felix vzal veci do svojich rúk a únosca musel napokon utiecť na svojom aute. Potom bolo už len otázkou času, kým ho polícia dolapila.

Barbara však mala hlavu v smútku - zistila, že peniaze, ktoré pochádzali z Miriaminho dedičstva boli označené neviditeľnou tekutinou, podľa ktorej by ich mohli ľahko identifikovať pri akomkoľvek použití. Peniaze tak musela spáliť v lese.

O čosi neskôr, keď sa Miriam opäť vrátila k Robertovi sa Barbara rozhodla zasadiť finálny úder: Pokúsila sa zabiť svoju nevlastnú dcéru, a to rafinovaným spôsobom: Vysoko v horách Miriam takmer spadla zo skaly, z ktorej ju napokon zachránil Robert. Barbara sa opätovne pokúsila omráčiť Wernera, no neúspešne - napokon sama spáchala samovraždu a skočila do rokliny. Jej telo nikdy nebolo nájdené.

 

Nový život?

To, že s Barbarou je nadobro koniec, si mysleli všetci obyvatelia hotela, ale o dva roky neskôr sa naplnila ich najhoršia nočná mora - v hoteli sa ubytovala Sylvia Wielanderová - zdravotná sestra, ktorá sa starala o bohatú Cordulu van Deringovú, a ktorá sa neskutočne podobala na Barbaru.

Werner okamžite zalarmoval políciu, no musel uznať, že Barbara a Sylvia sú naozaj dve rozdielne osoby. Aj Felix a Alfons ju považovali za Barbaru von Heidenbergovú a chceli ju udať na polícií, no niekoľkonásobné genetické testy dokázali, že Sylvia a Barbara naozaj nemajú nič spoločné. Kvôli tomu dokonca pricestovala aj jej nevlastná dcéra Miriam, ktorá bola zo šokujúcej podoby taktiež prekvapená.

Sylvii sa však podarilo vydobiť si rešpekt u osadenstva hotela a začala pracovať ako zdravotná sestra v ambulancii Evelyn Konopkovej, ktorá ju prebrala po Gregorovi Bergmeisterovi.

Verne opätovne podľahol tej istej žene a bol presvedčený, že Sylvia je presným opakom Barbary. Až do času, kým sa v hoteli neobjavil Sylviin údajný manžel Paul Wielander.

 

Prebudenie zo sna

Paulova prítomnosť prinútila Sylviu spomínať na svoju minulosť. Werner sa o Paulovom príchode dozvedel tiež a vedel, že bude mať problémy. Paul sa snažil získať si Sylviu späť a použil k tomu zbrane najväčšieho kalibru - v dramatickej scéne v lese ju ohrozoval nožom.

Našťastie to bol poslíček Ben, ktorý Sylviu zachránil a už vtedy sa medzi ním a zdravotnou sestrou začali objavovať prvé náznaky zvláštne vzťahu. Tentokrát materského. Sylvia v rámci spomínania na svoju minulosť zistila, že Paul Wielander jej novú identitu po páde zo skaly len vštepoval a snažil sa, aby si naozaj vryla do pamäte, že nie je zlá Barbara, ale dobrá Sylvia. Už ako Barbara sa stretla aj s Benovým otcom Herbertom, s ktorým mala v minulosti vzťah. A predsa - Ben bol jej synom.

Ben sa najskôr nevedel zmieriť so skutočnosťou, že jeho matkou má byť žena, ktorú všetci považujú za vrahyňu, no s pravdou sa zmieril a Barbaru pred všetkými obhajoval. 

Barbara, ktorá si po čase úplne spomenula na svoju minulosť sa opäť vydala na cestu intríg - rozhodla sa zbaviť Paula Wielandera, ktorého takmer zastrelila, no on jej prácu dokončil sám - na vrchu zvanom "Čertova skala" napokon sám spadol a tento incident neprežil.

Ďalším Barbariným cieľom bol opäť Werner - tentokrát si vymyslela prezieravú taktiku. Začala mu postupne do jedla a nápojov pridávať jed, ktorý získala od obchodníka v Peru. Werner, ktorý o ničom ani len netušil, považoval svoje správanie za zvláštne, no nechcel si pripustiť, že by ho opantala starecká demencia.

Barbarin plán urobiť z Wernera nesvojprávnu osobu takmer vyšiel. Werner sa pokúsil spáchať samovraždu, od ktorej ho odhovorila Emma Stroblová. Ani po tomto čine si však neuvedomil, čoho všetkého je, teraz už jeho právoplatná manželka, schopná.

Všetky Barbarine intrigy odhalila až samotná Emma a Barbara pochopila, že nemá na výber. Ohrozovala Emmu a Felixa zbraňou a väznila ich v starej opustenej elektrárni. I keď Barbara nikdy nechcela intrigovať proti vlastnému synovi, z Emminho mobilu mu poslala SMS-správu, že je po všetkom a na Emmu môže zabudnúť.

Netrvalo však dlho a musela sa dať na zbesilý útek - v rámci neho požadovala od Wernera kľúče od jeho auta, no nešťastnou náhodou jej z vrecka vypadla zbraň. Až vtedy si podozrievavý Werner uvedomil, čo je jeho manželka zač a tú si napokon odviezla polícia. Ocitla sa pod viacnásobným obvineným z vraždy, podvodu či únosu.

 

Vzkriesenie

Aj v Sturm der Liebe platí, že dobrý právnik vás vyseká z hocičoho a v Barbarinom prípade sa to potvrdilo - Götz Zastrow, s ktorým si vo väzení začala krátky románik ju obhajoval aj na súdnom procese, ktorý Barbara napokon vyhrala. Sudkyňa Felicitas Strehle ju bola nútená kvôli nedostatku dôkazov oslobodiť spod obžaloby a Barbara z celého súdu vyšla len so šesťmesačným podmienečným trestom.

 

Návrat na výslnie

Barbarina dcéra Miriam náhle zomrie pri pôrode jej dieťaťa a to je pre Barbaru skvelá zámienka, ako sa opätovne dostať k dedičstvu, po ktorom tak túžila. 

Keďže Robert svoju dcérku Valentinu najskôr odmietal a stále žialil za Miriam, pre Barbaru to bola jedinečná príležitosť, ako získať peniaze malej Valentiny. Do celej veci angažovala Úrad pre ochranu mladistvých a snažila sa Roberta očierniť.

To sa jej aj takmer podarilo, pretože Robert na čas stratil právo na výchovu svojej vlastnej dcéry. Aby toho nebolo málo, Barbara ešte angažovala svojho človeka - atraktívneho Francúza Alaina Brianda, ktorý tvrdil, že Valentina je jeho dcéra a splodil ju na služobnej ceste v Indii s Miriam.

Robert nemohol uveriť, že by ho Miriam naozaj podviedla, a tak si išiel za svojím a po čase sa spamätal. Barbara zase uznala, že Alainove intrigy neprinášajú žiadne ovocie, a tak sa ho jednoducho zbavila - zabila ho.

Po smrti svojej ženy Cosimy sa Götz Zastrow prezentoval ako Barbarin oficiálny partner a dokonca to dotiahli až takmer pred oltár. Takmer... krátko pred svadbou totiž Götz nechal stáť Barbaru pred oltárom samu. Dokonca sa od nej rozhodol dištancovať a nechcel s ňou mať nič spoločné.

Aby to však celé nevyzeralo až tak zle, Barbara sa rozhodla urobiť aj niečo dobré - a to v prospech svojho syna Bena. Zachránila jeho priateľku Katju, s ktorou Ben nakoniec odišiel za novým životom do Grécka.

 

Nič nezostane bez následkov

Keď sa po desiatich rokoch opäť objavil Götzov údajne mŕtvy syn Markus Zastrow, Barbara sa s ním stretla ako prvá - spolu strávili noc na horskej chate a prežili krátky románik. Ten však neostal bez následkov - Barbara zistila, že je tehotná. A preto už bolo pre ňu ľahké spočítať si dve a dve a musela uznať, že otcom jej dieťaťa nie je Götz, ale Markus.

Keď sa opäť usadila v hoteli na mieste obchodnej vedúcej, stala sa obeťou Wernerových nekonečných posmešných poznámok, ktoré však s chuťou ignorovala. Mala totiž iné starosti - Götzovi zatajovala nielen fakt, že je tehotná, ale aj to, že otcom dieťaťa je Markus.

Götz sa však po čase rozhodol ich vzťah spečatiť a tentokrát úspešne - Barbaru si vzal na luxusnej svadbe priamo vo Fürstenhofe. Toto predstieranie ideálneho vzťahu však ich problémy nevyriešilo. Obaja zistili, že ich manželstvo má od začiatku vážne trhliny.

 

Koniec manželstva

Barbara aj Götz rýchlo pochopili, že každý z nich chce niečo iné. Z lásky sa postupom času stala nenávisť a Götz odhalil Barbaru pri jej pláne - uniesť Valentinu.

Vtedy sa rozhodol, že ju opäť dostane za mreže. Barbara však bola rýchlejšia a podarilo sa jej Götza odstrániť - otrávila ho jedovatými bylinkami. Pri vražde, samozrejme, dbala na to, aby vina padla na jej úhlavného nepriateľa Roberta Saalfelda.

Vyčítala mu, že kvôli nemu potratila dieťa po incidente na schodoch v hoteli. V skutočnosti to však boli len klamstvá a pred komisárom Meyserom hrala ustarostenú vdovu.

Robert sa však rozhodol, že toto Barbare neprejde, a tak sa jej spolu s Wernerom rozhodli prišiť celý čin. Werner do falošnej výpovede najskôr zatiahol Rosalie Englovú, potom Roberta aj Evu.

Namiesto Barbary tak vo väzení skončil Robert. Pachmeyerovi, ako jeho právnikovi, sa našťastie na kauciu podarilo dostať ho von, no situáciu s Barbarou to nevyriešilo. Tá si naďalej pobehovala po slobode.